Binnenland
22 april 2026

Magisch-realistisch ‘Fantastique’ van Nederlandse Marjolijn Prins te zien vanaf 4 juni

De Nederlandse regisseur Marjolijn Prins volgt in haar nieuwe film Fantastique de 14-jarige Fanta in Guinee-Conakry. Ze balanceert tussen verwachtingen vanuit traditie en gendernormen enerzijds en haar eigen ambitie en allergrootste droom anderzijds: circusacrobate worden. Deze coming-of-agefilm is een melange van documentaire en magisch realisme, waarin een jonge vrouw haar eigen stem en plek in de wereld probeert te vinden. De poëtische film ging in wereldpremière op het filmfestival van Locarno, reisde daarna langs verschillende festivals, waaronder Film Fest Gent, en wordt in Nederland op 4 juni uitgebracht door distributeur Gusto Entertainment.

In 2019 ontmoette Prins de acrobaten van het Amoukanama Circus, actief in Guinee en België. Op uitnodiging van de groep reisde ze naar Guinee, waar ze Fanta ontmoette, het jongste lid en één van de weinige meisjes in het gezelschap. Hieruit ontstond Fantastique, een hybride film waarin Fanta wordt gevolgd en documentaire en fictie met elkaar worden verweven. In poëtische scènes, ondersteund door de betoverende muziek van Johana Beaussart, beweegt Fanta door het blauwe licht van de Guinese nacht.

Prins: “Ik was me voortdurend bewust van mijn positie als witte Europese buitenstaander. Samenwerken met een deels Guinees filmteam was daarom essentieel om culturele authenticiteit te waarborgen en Fanta’s wereld zorgvuldig en waarheidsgetrouw te verbeelden. In het dagelijks leven in Guinee gaan realiteit en diepgewortelde mythische en spirituele tradities vaak hand in hand. De filmtaal van Fantastique sluit daar bewust bij aan. De kijker wordt ondergedompeld in de levendige acrobatische wereld van Conakry, een wereld die soms bijna magisch aandoet.”

De film ging in augustus 2025 in wereldpremière op het filmfestival van Locarno en werd daarna vertoond op onder meer Film Fest Gent, Cork International Film Festival en Dok Leipzig, waar hij de Young Eyes Award won.

Regisseur

Marjolijn Prins (1987) werd geboren in Goes en studeerde beeldende kunst aan Academie Minerva in Groningen. In 2012 verhuisde ze naar Brussel om film te studeren aan het RITCS. Haar afstudeerfilm Mum, Me and the House, over een zieke moeder en haar zoon die samen op zoek gaan naar alternatieve behandelingen voor kanker, werd bekroond met de juryprijs op het International London Documentary Festival en de publieksprijs op het Cheap Cuts Documentary Festival.

In haar werk kijkt Prins vaak naar de wereld door de ogen van jongeren: nieuwsgierig, direct en nog niet gevormd door vaste ideeën. Zo regisseerde ze in 2020 twee seizoenen van de webserie Harige helden voor de Brusselse omroep Bruzz. Twee jaar later maakte ze met een groep jonge vluchtelingen de korte documentaire Papieren Grenzen, die werd onderscheiden met de Prijs Lydia Chagoll Voor een glimlach van een kind. Op 4 juni komt haar nieuwe werk Fantastique uit in de Nederlandse filmtheaters.

Synopsis

De magisch-realistische documentaire Fantastique volgt de 14-jarige Fanta, één van de weinige meisjes binnen een circusgroep in Guinee-Conakry. Ze jongleert tussen de zorg voor haar zieke moeder, school en wat ze het liefste doet: trainen, in de hoop mee te kunnen op het volgende acrobatiektournee. Terwijl ze probeert te voldoen aan alle verwachtingen en verplichtingen, begint Fanta te twijfelen aan haar droom en gaat ze op zoek naar haar eigen stem.