Recensies
4 januari 2026

Wintercircus Haarlem blijft een hoogtepunt in het wintercircuslandschap

Door 4 min leestijd • 4 januari 2026

Ik hou ervan…

Een circusshow starten met volle vaart en energie zonder vervelend voorspel, met dat uiterst vervelende klapgedoe.
Michel Cardenas Rojas barst van de adrenaline en zet direct de prachtige tent in vuur en vlam met een tempo jonglage met ballen, ringen en kegels. Een droomstart waarbij de voorstelling direct los schiet.

Houden we dit de hele show vast, dan belooft dat wat. Of zijn er toch een paar kleine uitglijders.
Lees verder en je komt erachter.

Wintercircus Haarlem. (Foto door Frens te Kiefte)

Meer dan dertig keer wordt Haarlem op zijn wenken bediend, met het voor velen inmiddels traditionele uitje. Zo aan het einde van het jaar. En ook hier zien we een redelijk constante kwaliteit waar vaste bezoekers geheid op kunnen rekenen.
Diverse uitsmijters afgewisseld met soms een wat minder nummer, maar: nooit niet te verteren.

Helaas dit jaar dan toch duo Circle of Two met twee uiterst trage acts rondom een opwindpop. Wat mij betreft: uitbetalen en retour afzender. En daar laat ik het bij omdat de rest van de show een prima show is.

Wintercircus Haarlem. (Foto door Frens te Kiefte)

Nu we het vervelende gehad hebben en ik de hete kolen uit het vuur gehaald heb, gaan we over tot de orde van de dag.

Hans Klok is dit jaar de grote trekker en wederom bewijst hij dat hij dat ook daadwerkelijk is.
Alle voorstellingen zijn (nagenoeg) uitverkocht.

Wat Hans betreft ben ik bevooroordeeld, omdat wij al vrienden zijn vanaf onze jonge jeugdjaren. Met mij ging hij voor het eerst naar het circus van destijds Martin Hanson. Hoewel we elkaar tegenwoordig slechts zelden zien is er een band voor het leven.

Eigenlijk heb ik helemaal geen zin om hem te beoordelen want goede wijn behoeft geen krans. Bovendien weet iedereen wat onze nationale blonde held te bieden heeft. En ook in deze voorstelling is hij niet alleen de slagroom op de taart maar ook de kers.

Ronduit hilarisch was de spannende muziek met voice over aankondiging waarbij Milko Steyvers met blonde Hans Klok-pruik opkwam. Op dit soort momenten kan ik ongelooflijk genieten van de lachsalvo’s uit het publiek.
Maar daarna kwam – nadat de band opnieuw werd gestart – de enige echte…

Wintercircus Haarlem. (Foto door Frens te Kiefte)

Wintercircus Haarlem. (Foto door Frens te Kiefte)

Milko begint zijn werk al in de voortent met het omroepen van huishoudelijke mededelingen om dit later in de piste voort te zetten.

Evenals vorig jaar doet hij zijn spreekstalmeesterschap op de typische Milko wijze en schreef ik verleden jaar dat zijn contract verlengt moet worden na die editie, herhaal ik dit voor wederom verlenging naar volgend jaar.

Perche-acts zie je niet zoveel meer in Europese circusshows en komen negen van de tien keer uit het Oostblok.
Zij zijn immers de besten in het genre en in deze show dan ook een van de hoogtepunten.
Lusesita en Matteo werken met prachtige tricks in uitmuntende kostuums tot bijna in de koepel.

Wintercircus Haarlem. (Foto door Frens te Kiefte)

De honden van Ermakov doen precies wat van hen verwacht wordt, evenals de Rodriguez Brothers met hun ikarische spelen.
Duo Flash word aangekondigd als komische cascadeurs, maar… ze waren dat niet. Wel cascadeurs met zelfs prima acrobatiek maar niet komisch met een klein gehalte slapstick.

Ik zou in herhaling vallen als ik zeg dat in Haarlem de techniek altijd dik in orde was. Maar dan maar in herhaling vallen, want het verdient gewoon een dikke acht in de over het algemeen razendsnelle show.

Vaste prik is hier de gezelligheid met dit jaar twee uiterst mooie en grote kerstbomen aan beide zijden van de artiesteningang.
In de ontvangsttent zoals altijd een enorme keus aan drink- en eetwerk vanuit de klassieke kramen die rijkelijk zijn ingericht.

Wintercircus Haarlem. (Foto door Frens te Kiefte)

Een aantal dingen ter informatie;

In mijn ogen getuigde het van een enorm lef om de artiest die uit Moskou kwam ook als zodanig aan te kondigen.
Ik heb dit jaar al meer uit Rusland afkomstige kunstenaars gezien, die steevast opeens uit Oekraïne of Belarus komen?!?!

Ik wil in deze recensie zeggen dat kunst niets te maken heeft met oorlogsvoering en het jammer vind dat sommigen bang zijn om het woord Moskou of Rusland in de mond te nemen. Artiesten zijn vredelievend en kunnen in vrede met elkaar leven in tegenstelling tot de door zichzelf uitgeroepen kwaadaardigen. Russische kunstenaars, of dat nu musici zijn, circusartiesten of kunstschilders mogen niet genegeerd worden.

Tot slot heb ik vernomen dat na de eerste dag op 19 december de verhaallijn die was bedacht en de volgorde niet voldeed aan de hoge eisen die de producenten stellen aan deze hoogwaardige productie.

Wintercircus Haarlem. (Foto door Frens te Kiefte)

In één nacht tijd is er met precies hetzelfde gezelschap een andere setting ingezet. Dat heeft geleid tot het juiste resultaat.
Dit verdient een extra pluim omdat ik van mening ben dat je louter het uiterste resultaat kan behalen met zelfkritiek.

Door dit te doen bewijst Wintercircus Haarlem dat zij niet voor niets samen met enkele andere kerstcircussen aan de top staan in Nederland.